7 - ul. Jodłowa- Najstarszy zabytek Miasta Ogrodu Sadyba

Choć otoczony drewnianymi domkami osiedla Prefabrykacja z lat 1950., dom przy ul. Jodłowej 6 do nich nie należy.

Też drewniany, ten dworek polski jest od nich dużo starszy. Według danych Stołecznego Konserwatora Zabytków, powstał w 1850 r. Dziś to jedyny dom wpisany do rejestru zabytków w Mieście Ogrodzie Sadyba. Niewiele wiadomo na temat przedwojennej historii tej posesji. Po wojnie, dom niszczał aż do chwili gdy w latach 1970. władze miejskie przekazały go we władanie nowym właścicielom, co miało zapobiec jego dalszej degradacji. Od tego czasu dworek jest miejscem quasi publicznym – to tu w latach 80. działał konspiracyjny magazyn materiałów poligraficznych i papieru. Była też rozdzielnia TM, Robotnika, Kos-a, PWA i innych wydawnictw podziemnych. W czasach wolnego rynku, w latach 1990. i dalszych, dworek często był wykorzystywany jako plan zdjęciowy do seriali telewizyjnych. Tu kręcono m.in. serial TVP „Pensjonat pod różą”.