W niedzielę 4 sierpnia o 16:00 zapraszamy do Fermentu na wernisaż WYSTAWY "PLUTON" - z okazji 80-tej rocznicy Powstania Warszawskiego.

Wystawa upamiętnia historię naszego DOMU - który został zbudowany w 1928 roku dla aktora i celebryty Władysława Waltera.

Syn aktora Wawrzyniec Walter walczył i zginął w Powstaniu Warszawskim, a dom przy Iwonickiej 40 był miejscem zebrań 1116 Plutonu Armii Krajowej.

Wystawa "PLUTON" to 47 przedstawień portretowych wszystkich żołnierzy 1116 Plutonu AK z 3 kompanii batalionu "Chrobry I" oraz ich krótkie noty biograficzne.

Włączony do AK latem 1943 roku Pluton ZPN stanowili żołnierze z Sadyby i Czerniakowa. Jesienią 1943 roku została uruchomiona w plutonie klasa szkoły podchorążych. Wykłady podchorążówki odbywały się w domu "Wuwera", syna znanego aktora filmowego i teatralnego Władysława Waltera, na Sadybie przy Iwonickiej 40. Dziś w tym miejscu pokazujemy cały pluton.

Wystawa potrwa do połowy września

(z przerwą na urlop w Fermencie w dniach 6.08-24.08.)

Dom kultury i natury Ferment powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej FUNDUSZE EUROPEJSKIE PROGRAM REGIONALNY