Kim był Stanisław Grochowiak?
Słynnym polskim poetą, turpistą, postacią lubianą, towarzyską, dziadkiem?
Michał Grochowiak współczesny polski fotograf młodego pokolenia, wnuk poszukuje Stanisława Grochowiaka. W cyklu pięciu wielkoformatowych fotografii chodzi śladami dziadka – poety, depcze mu po piętach. Niewyraźna postać, którą na pierwszy rzut oka trudno dostrzec wydaje się równie nieuchwytna co pamięć, tracące ostrość wspomnienie.
Kim był Stanisław Grochowiak nie dowiemy się z tych zdjęć. To, z czym pozostawiają nas wizyjne i słoneczne obrazy to przejmujące wzruszenie, rodzaj optymistycznej refleksji nad upływem czasu i przekonanie o ciągłości pamięci zawartej w miejscach - w parkowych alejkach, uliczkach, przyrodzie. Ciągłość ta ujawnia się też w genach i przekazywanym z dziadka na ojca i z ojca na wnuka talencie.
W nienachalnym i bardzo intymnym hołdzie dla postaci – bardziej dziadka niż poety, dla mężczyzny i przodka Michał Grochowiak w inteligentny sposób wygrywa z legendą. Czule opowiada o człowieku.
Cykl fotografii Michała Grochowiaka pt. „Grochowiak. Szkice do portretu ojca w roli dziadka“, opisany wyżej przez Marikę Zamojską, można obejrzeć od zmierzchu 20 maja 2012, na pięciu podświetlanych kasetonach, zawieszonych na płotach po wschodniej stronie ulic Morszyńskiej i Okrężnej w Warszawie. Kontrapunktem dla plenerowej wystawy Michała Grochowiaka będzie wystawa dużych dokumentalnych zdjęć jego dziadka, Stanisława Grochowiaka, które w latach 1970. wykonał na Sadybie znany fotografik Erazm Ciołek. Otwarcie obu wystaw nastąpi 20 maja 2012 na ul. Morszyńskiej 21 w ramach spotkania autorskiego „Pasja według Stanisława Grochowiaka – Benefis ducha poety“, będącego częścią festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2012 (początek wystawy E. Ciołka o godz. 17.30, a M. Grochowiaka o godz. 20.30). Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba oraz gospodarze ogrodu: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie.