Szlak latarnii gazowych na Sadybie
Znajdujecie się Państwo na początku ścieżki spacerowej, nazwanej „Szlakiem latarni gazowych na Sadybie”. Tu właśnie, na ulicy Jodłowej, w latach 30. XX w. ustawiono pierwsze latarnie gazowe na osiedlu Miasto-Ogród Sadyba.
Tu również w 2008 roku rozpoczął się niezwykły projekt rewitalizacji oświetlenia gazowego na Sadybie, w efekcie którego przywrócono przedwojenny sznyt kilkudziesięciu oryginalnym latarniom, a wiele nowych o tym samym kształcie dostawiono (szerzej o projekcie na dalszych planszach). W ślad za kompleksową modernizacją latarni gazowych nastąpiła stopniowa wymiana latarni elektrycznych na takie, które wyglądem niczym nie różnią się od gazowych. W efekcie mamy dziś na Sadybie setki latarni wykonanych według jednolitego wzoru z 1856 r., z których tylko część (choć znaczna i najliczniejsza w Warszawie) to oryginalne latarnie gazowe z lat 30., reszta to współczesne repliki lamp gazowych i lampy elektryczne. Niniejszy „Szlak latarni gazowych na Sadybie” poprowadzi Państwa przez ulice Miasta-Ogrodu Sadyba, na których stoją latarnie gazowe i ich repliki. Poznacie Państwo historię tych latarni, nauczycie się, jak odróżnić poszczególne ich typy. Oświetlenie, choć ważne, jest jednak tylko uzupełnieniem klimatu osiedla – stąd poza opowieściami o latarniach dowiecie się Państwo również o tym, co stanowiło podstawę tego przedwojennego przedmieścia – o mijanych starych domach oraz o ludziach, którzy w nich mieszkali. zwiedzania. ochrona zabytków), Marek Barszcz i Jarosław Zieliński (latarnie gazowe). Organizatorzy serdecznie dziękują również mieszkańcom Sadyby za użyczenie zdjęć z ich prywatnych archiwów.
Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba
1 - ul. Jodłowa - Oświetlenie gazowe w Warszawie
Kilkadziesiąt latarni stojących na Sadybie łączy ten sam kształt. Wszystkie wykonane są na wzór warszawskich latarni gazowych z 1856 r.
2 - ul. Jodłowa - Powolny upadek oświetlenia gazowego w Warszawie
I wojna światowa przyniosła przełom w rozwoju oświetlenia gazowego w Warszawie. W 1919 r. doszło do konfliktu pomiędzy władzami Warszawy a Towarzystwem Dessauskim oskarżanym o reprezentację interesów niemieckich.
3 - ul. Jodłowa - Projekt rewitalizacji latarni gazowych na Sadybie
Po wielu dekadach degradacji, oświetlenie gazowe na Sadybie wróciło do łask w 2008 r. Wtedy to rozpoczął się niezwykły projekt rewitalizacji.
4 - ul. Jodłowa - Projekt rewitalizacji latarni gazowych – Etap 1
Pierwszy etap rewitalizacji oświetlenia gazowego na Sadybie rozpoczął się właśnie tu – na ul. Jodłowej.
7 - ul. Jodłowa- Najstarszy zabytek Miasta Ogrodu Sadyba
Choć otoczony drewnianymi domkami osiedla Prefabrykacja z lat 1950., dom przy ul. Jodłowej 6 do nich nie należy.
8 - ul. Jodłowa - Dwa style: Dworek polski i funkcjonalizm
Przedwojenna zabudowa Miasta Ogrodu Sadyba dzieli się na dwa okresy i dwa style architektoniczne.