Archiwum

Ulica Jodłowa świeci przykładem
Ulica Jodłowa odzyskała blask sprzed wojny! 13 latarni gazowych świeci jasnym cytrynowym światłem, kostka granitowa połyskuje na jezdni, równe chodniki z płyt betonowych po raz pierwszy nadają się do przejścia, a przy kolejnych ogrodzeniach cieszy oko ponadstandardowa obudowa skrzynek gazowych ze…

Już są pomysły na przyszły festiwal!
Kolejna edycja festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie za nami. Dzięki kilkunastu instytucjom i kilkudziesięciu osobom prywatnym, tegoroczne trzy dni nabrały dużego rozmachu.

Upadek zwycięzcy w konkursie ogrodów
Nikt z kilkudziesięciu zgromadzonych nie spodziewał się aż takich emocji. Kiedy ogłoszono zwycięzcę konkursu na najładniejszy ogród Sadyby, ten zdumiał się, rozejrzał po przybyłych na uroczystość i… miękko osunął się na ziemię.
Sadyba po staremu
Gustowna granitowa kostka na jezdni zamiast betonowego koszmaru i żeliwne gazowe latarnie z lat 30. XX wieku – tak wygląda ulica Jodłowa na Mokotowie.
Remont uliczki w sercu Sadyby jeszcze trwa – kilkunastu kamieniarzy starannie układało wczoraj granit na jezdni – ale mieszkańcy chodzą już dumni…

Spacerownikiem po Sadybie - Sadyba odkryta na nowo!
Sadyba odkryta na nowo! W jedną z majowych niedziel Gazeta Wyborcza ściągnęła tu na spacer kilkuset entuzjastów historii z całej Warszawy. Przyszli, by poznać, jak wyglądała stolica lat 20. ubiegłego wieku. W ciągu kilku tygodni stara Sadyba stała się przedmiotem publicznych spacerów jeszcze…

Oskar Sosnowski - Od niego się wszystko zaczęło
Przez wiele lat studenci architektury znali Oskara Sosnowskiego głównie z projektu dwóch monumentalnych kościołów. Pamiętali go też z kilku częściowo zrealizowanych koncepcji, w tym Miasta-Ogrodu Czerniaków. Dopiero niedawno okazało się, że kościołów, gmachów publicznych i domów wykreślił…

Szkoła pachnąca kapuśniakiem
Przedwojenna drewniana szkoła przy Powsińskiej odżyła po ponad 60 latach. Na godzinę przywołała ją z pamięci jej dawna uczennica - dr Maria Burdowicz-Nowicka, córka wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Miasta-Ogrodu Czerniaków z lat 30. Opowiadała m.in. o magicznym drzewie i wchodzeniu do klasy przez…

Czary i mary Lubomirskiego w kościele Bernardynów
Blisko 100 osób przyszło do kościoła Bernardynów na kolejny wykład z cyklu Poznaj Sadybę. Wykład w formie spaceru prowadził tropem XVII-wiecznych zamierzeń marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, właściciela dóbr czerniakowskich. Przewodnikiem po tamtych czasach była Maria Pijanowska.

Ostatnie relikty przedwojennej Warszawy
W 1905 roku było ich w Warszawie osiem i pół tysiąca. Dziś – tylko sto sześćdziesiąt. Najwięcej na Bielanach i starej Sadybie. O latarniach gazowych – o tym skąd bierze się ich cytrynowe światło, jak odróżnić oryginały od replik, skąd przywędrowały na Sadybę i ile ich jeszcze zostało - opowiadał…

Ruszył Klub Sadybiańskich Ogrodników
Mieszkańcy Miasta-Ogrodu Sadyba zyskali nowe miejsce spotkań. Prywatne ogrody. Od października 2007 r., co dwa tygodnie – z przerwą na zimę - odbywają się w nich spotkania Klubu Ogrodników.