Archiwum

FILTRUJ PO DACIE

Zapisz się do Klubu Ogrodnika!

Rusza Klub Sadybiańskich Ogrodników. Do piątku, 12 października może się do niego zapisać każdy mieszkaniec Sadyby, który posiada przydomowy ogródek i jest zainteresowany jego upiększaniem, nawet jeśli nie ma na niego dużo czasu.

czytaj dalej

PGNiG S.A. partnerem Otwartych Ogrodów

Z przyjemnością informujemy, że głównym partnerem festiwalu „Otwarte Ogrody Sadyba 2007” zostało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.).

czytaj dalej

Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie – program

Zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie. W tej imprezie, odbywającej się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, mieszkańcy Miasta-Ogrodu Sadyba otworzą swoje ogrody, by wspólnie z bliższymi i dalszymi sąsiadami wysłuchać wykładów, wziąć udział w wystawach, czy posłuchać…

czytaj dalej

Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2007, w niedzielę 9 września 2007 r., Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba organizuje jednodniowy festiwal pod nazwą „Otwarte Ogrody Sadyba 2007”. Festiwal ten będzie jedną z kilku imprez o tym samym tytule „Otwarte ogrody”, realizowanych na…

czytaj dalej

Konkurs na najładniejszy ogródek

Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu na najładniejszy ogródek przydomowy Sadyby.

czytaj dalej

Znani ludzie Sadyby – relacja z wykładu

Kolejny wykład z cyklu „Poznaj Sadybę” poświęciliśmy znanym ludziom, którzy zamieszkiwali w Mieście-Ogrodzie Sadyba lub choćby czasowo tu przebywali. W słoneczne przedpołudnie 17 kwietnia 2007 r. opowiadał o nich Tadeusz Świątek – varsavianista, autor wielu książek o Warszawie oraz twórca…

czytaj dalej

Seminarium edukacyjne w Anglii

Z inicjatywy Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba, warszawscy urzędnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczyli w dwudniowym seminarium edukacyjnym w angielskiej miejscowości Letchworth. 20 i 21 maca 2007 r. w tym pierwszym na świecie mieście-ogrodzie, położonym 50 km od Londynu,…

czytaj dalej

Sadyba Zdrój – relacja z wykładu

17 lutego 2007 r. odbył się wykład o zapomnianych uzdrowiskach kresowych, od których wzięły swe nazwy znane ulice Miasta-Ogrodu Sadyba: Morszyńska, Truskawiecka i Niemirowska. Na spotkanie w Szkole Podstawowej nr 115, przy ul. Okrężnej 80, przybyło ok. 150 osób.

czytaj dalej

Kolejka z ogórkiem - relacja z wycieczki

Ponad 120 osób przyszło w chłodne, deszczowe przedpołudnie na wykład o historii kolejki wilanowskiej. Jak się okazało, wielu z nich wciąż pamiętało wąskotorówkę z własnego doświadczenia, mimo że ta została zlikwidowana ponad 25 lat temu, w roku 1971. O wzlotach i upadkach „ciuchci” opowiadał i…

czytaj dalej

Wystawa o miastach-ogrodach

W oknach siedziby naszego Towarzystwa można obecnie obejrzeć wystawę Stowarzyszenia Architektów Polskich o miastach-ogrodach. Wystawa pt. „Idea miasta-ogrodu a…” miała swoją premierę w 2002 roku i od tego czasu, wzbogacana o kolejne eksponaty, pokazywana jest co jakiś czas na oficjalnych imprezach…

czytaj dalej

Zobacz historię z okien autobusu!

Już w sobotę, 17 marca o godz. 11.00, odbędzie się wykład o kolejce wilanowskiej, z cyklu „Poznaj Sadybę”. Od 1891 r. kolejka ta była motorem rozwoju całego dolnego Mokotowa, w tym Miasta-Ogród Czerniaków (przechodziła wzdłuż Powsińskiej i częściowo ul. Okrężną).

czytaj dalej

Program wykładów na wiosnę 2007

Cykl wykładów o historii Sadyby pt. „Poznaj Sadybę” wchodzi w sezon wiosenny.

czytaj dalej

Sadyba Zdrój - Kresowe uzdrowiska na Sadybie

W sobotę 17 lutego 2007 r. odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Poznaj Sadybę”. Tym razem twórca Archiwum Kresowego, Tomasz Kuba Kozłowski opowie o zapomnianych uzdrowiskach kresowych, od których wzięły swe nazwy znane ulice Sadyby: Morszyńska, Truskawiecka i Niemirowska.

czytaj dalej

Spójna mimo zmian - Relacja z wykładu

Sadyba Oficerska zachowała spójny charakter mimo wielu przeciwności losu. O zmianach projektantów, kłopotach mieszkańców ze spłatą kredytów i zmianach planów miasta mówiła Sadybianom architekt Maria Sołtys.

czytaj dalej

Wszyscy ludzie Piłsudskiego, czyli Sadyba Oficerska

W sobotę, 20 stycznia odbędzie się wykład o historii Sadyby Oficerskiej. O tym prestiżowym osiedlu domków, zbudowanym przed 2. wojną św. dla wysokich oficerów wojska i najbliższych przyjaciół Józefa Piłsudskiego, opowie architekt SARP Maria Sołtys.

czytaj dalej

Stuletni pomysł, który działa do dziś

O tym, że Sadyba jest miastem ogrodem, wie wielu. Ale rzadko kto potrafi powiedzieć, co się dokładnie pod tym pojęciem kryje. Chyba że przyszedł w ciepłe grudniowe przedpołudnie na kolejny wykład z cyklu „Poznaj Sadybę”. Antropolog kultury dr Adam Czyżewski wyjaśniał na nim, co jest potrzebne, by…

czytaj dalej

Radni uchwalili zieloną Sadybę

Sadyba pozostanie zielona i wolna od intensywnej zabudowy. Tak wynika z planu rozwoju Warszawy, który uchwalili stołeczni radni 10 października 2006 r. To wielkie zwycięstwo Towarzystwa Miasta-Ogród Sadyba, które miało wiele zastrzeżeń do poprzedniej wersji tego planu i w maju 2006 r. zgłosiło do…

czytaj dalej

Dzieci budują miasto-ogród. Warsztaty architektoniczne

7 i 8 grudnia 2006 r. odbyły się na Sadybie unikalne warsztaty architektoniczne. Ich uczestnikami nie byli architekci i urbaniści, lecz uczniowie klas 5. i 6. Szkoły Podstawowej nr 115 na ul. Okrężnej 80. Celem zajęć pt. „Dialog z otoczeniem” było podniesienie świadomości architektonicznej młodzieży…

czytaj dalej

Miasta-ogrody – skąd się wzięły i jak działają

16 grudnia odbędzie się ilustrowany wykład o miastach ogrodach. Antropolog kultury, Adam Czyżewski, opowie mieszkańcom Sadyby, skąd wzięły się miasta ogrody i jak działają.

czytaj dalej

Szturm na Fort! Relacja z wykładu

Ponad 150 osób przybyło w sobotę, 18 listopada, na wykład o historii Fortu IX na Sadybie, szczelnie wypełniając salę gimnastyczną w Szkole Podstawowej 115 przy ul. Okrężnej 80. Choć atrakcji było wiele, największe emocje wzbudziło wśród przybyłych losowanie nagród – 3 egzemplarzy książki o Twierdzy…

czytaj dalej

Spacerkiem po Sadybie – pierwsza stacja

Rozpoczynamy cykl krótkich opowieści z historii Sadyby. Pierwsza z nich dotyczy Fortu Czerniakowskiego – kolebki obecnego Miasta-Ogrodu. W kolejnych opowiemy o Sadybie Oficerskiej, kolejce wilanowskiej, Jeziorku Czerniakowskim, domkach z lat 50., latarniach gazowych i kilku innych ciekawych…

czytaj dalej
Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba