Archiwum
Wyschnie czy nie wyschnie – spotkanie o wodzie
23 stycznia 2010 r. nasze Towarzystwo zorganizowało kolejne spotkanie poświęcone Jeziorku Czerniakowskiemu. Jak zawsze, w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej 115. Pierwsze ze spotkań, październikowe, poświęcone było wartościom przyrodniczym tego rezerwatu przyrody. Drugie, listopadowe, nowemu…
Ogrody przymknięte (ale tylko na rok)
Niespodziewanym jam session zakończył się tegoroczny Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie. Kiedy większość gości koncertu Starszych Panów poszła już do domu, Bogdan Hołownia nieoczekiwanie powrócił do fortepianu. Zagrał znane wszystkim utwory Kabaretu, ale też prawdziwe perełki. Były wśród nich trzy…
Wystawa podczas Festiwalu Otwarte Ogrody
Wystawa pt. "Sadyba - założyciele i mieszkańcy kolonii oficerskiej na Czerniakowie", która odbyła się w dniach 9-30 września 2007 na ulicy Morszyńskiej 1/3/5/7.
6 ton śmieci przy Jeziorku - wielkie sprzątanie
Z przyjemnością informujemy, że Jeziorko Czerniakowskie jest wreszcie wolne od śmieci - w wodzie i przy brzegach. To efekt pracy kilkudziesięciu woluntariuszy – mieszkańców Sadyby oraz kilku zaprzyjaźnionych płetwonurków, którzy w sobotę, 19 września 2009 r., uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji…
Deweloperzy zabudowują Jeziorko Czerniakowskie!
Mieszkańcy Sadyby, oburzeni planowaną zabudową Jeziorka Czerniakowskiego, spotkali się w sobotę 21 listopada, by poznać fakty dotyczące inwestycji. Na spotkaniu, zorganizowanym przez Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, najnowsze dane przedstawiły radne Mokotowa: Agata Klepaczko i Maria Rosołowska.
Co buczy w trzcinie, czyli ptaki Jeziorka
Co remizy mają wspólnego z kapciami dla dzieci, kiedy bączki kiwają się na boki, który ptak ma najwięcej żon, który powinien być w herbie Jeziorka, a który potrafi naśladować śpiew kilkunastu gatunków – tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczestnicy porywającego wykładu Antoniego Marczewskiego o…
Najpiękniejszy ogród Sadyby wybrany
Małgorzata Małas z ulicy Sobolewskiej wygrała konkurs na najładniejszy ogród Sadyby w 2009 roku. Trzyosobowe jury nie mogło wyjść z zachwytu nad ciekawym układem kompozycyjnym, efektownymi dodatkami i mistrzowskim doborem roślin.
Kaczka, drzewo i kamienie. Sadyba w obiektywie.
Od pierwszego weekendu czerwca sadybiańskie podstawówki goszczą na swych płotach niezwykłą wystawę wielkoformatowych zdjęć. Jej autorami są ich uczniowie, nagrodzeni w konkursie fotograficznym Moja Sadyba 2009. Kacper Olczyk ze szkoły 115 pokazuje kaczkę spacerującą po prążkowanym dywanie z cieni…
Marek Sart wraca po latach na Sadybę
Po latach, Sadybę znów odwiedził Marek Sart. Tu na początku czerwca uczestniczył w swoim benefisie, a dwa tygodnie później odsłonił planszę pamiątkową przed swoim domem.
Starsi Panowie przychodzą na skwer
W czwartek, 28 maja 2009 r., na Sadybę sprowadzą się Starsi Panowie. Nie dosłownie, bo obaj bezpowrotnie odeszli z tego świata, ale jak najbardziej duchowo. Tego dnia Rada Miasta Warszawy ma zdecydować o nadaniu nazwy bezimiennemu zieleńcowi między ulicami Jodłową, Goraszewską, Kąkolewską i Zakręt.…
Otwarte Ogrody na Sadybie po raz trzeci
Serdecznie zapraszamy na trzecią już edycję dorocznego festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie. Odbędzie się ona jak zwykle w pierwszy weekend czerwca - 5, 6 i 7 czerwca. Szczegółowy program znajduje się poniżej. W połowie przyszłego tygodnia dostaną go do skrzynek pocztowych wszyscy mieszkańcy Miasta…
Konkursami wiosna się zaczyna - 2009
Jak co roku, wiosna na Sadybie zaczyna się od konkursów. Dwa pierwsze z nich odbędą się już po raz trzeci, ostatni – po raz drugi.
Treść nowego statutu z 25.10.08
STATUT
Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba
PREAMBUŁA
My, członkowie założonego w 1990 roku Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba, a zarazem mieszkańcy Sadyby, uważamy że:
Naszym nadrzędnym celem jest dbałość o zachowanie i dalszy rozwój miasta ogrodu,…
Nowy statut oraz nowe władze
Kilkanaście poprawek do statutu i zupełnie nowe władze – oto efekt 4-godzinnego zebrania członków Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba, które odbyło się w sobotę, 25 października 2008 r.
Treść przegłosowanych poprawek do statutu
Propozycje zmian w Statucie TSK MOS, przedłożone Członkom Towarzystwa przez Zarząd Towarzystwa na NWZW w dniu 25.10.08 r.
Obecnie obowiązujący statut z 26.04.08
Pełny tekst Statutu TSK MOS z propozycjami zmian, przedłożony Członkom Towarzystwa przez Zarząd Towarzystwa na NWZW w dniu 25.10.08 r.
Wyniki głosowania na kandydatów do zarządu
Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba w dniu 25 października 2008 roku oddało następującą liczbę głosów na kandydatów do nowego zarządu:
- Maria Dziedzic 52
- Andrzej Łokaj 52
- Janusz Białasik 47
- Paweł Podbielski Kowalski 47
- Ewa Szulc-Dąbrowiecka 47
- Jerzy Piasecki 46
- Anna…
Wyniki głosowania na kandydatów do Komisji Rewizyjnej
Wyniki głosowania na kandydatów do Komisji Rewizyjnej
- Sławomir Nałęcz - 51 głosów
- Krzysztof Bąk - 49 głosów
- Leszek Dybowski - 38 głosów
- Marek Żelazny - 25 głosów
Ulica Jodłowa świeci przykładem
Ulica Jodłowa odzyskała blask sprzed wojny! 13 latarni gazowych świeci jasnym cytrynowym światłem, kostka granitowa połyskuje na jezdni, równe chodniki z płyt betonowych po raz pierwszy nadają się do przejścia, a przy kolejnych ogrodzeniach cieszy oko ponadstandardowa obudowa skrzynek gazowych ze…
Już są pomysły na przyszły festiwal!
Kolejna edycja festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie za nami. Dzięki kilkunastu instytucjom i kilkudziesięciu osobom prywatnym, tegoroczne trzy dni nabrały dużego rozmachu.
Upadek zwycięzcy w konkursie ogrodów
Nikt z kilkudziesięciu zgromadzonych nie spodziewał się aż takich emocji. Kiedy ogłoszono zwycięzcę konkursu na najładniejszy ogród Sadyby, ten zdumiał się, rozejrzał po przybyłych na uroczystość i… miękko osunął się na ziemię.
Sadyba po staremu
Gustowna granitowa kostka na jezdni zamiast betonowego koszmaru i żeliwne gazowe latarnie z lat 30. XX wieku – tak wygląda ulica Jodłowa na Mokotowie.
Remont uliczki w sercu Sadyby jeszcze trwa – kilkunastu kamieniarzy starannie układało wczoraj granit na jezdni – ale mieszkańcy chodzą już dumni…
Spacerownikiem po Sadybie - Sadyba odkryta na nowo!
Sadyba odkryta na nowo! W jedną z majowych niedziel Gazeta Wyborcza ściągnęła tu na spacer kilkuset entuzjastów historii z całej Warszawy. Przyszli, by poznać, jak wyglądała stolica lat 20. ubiegłego wieku. W ciągu kilku tygodni stara Sadyba stała się przedmiotem publicznych spacerów jeszcze…
Oskar Sosnowski - Od niego się wszystko zaczęło
Przez wiele lat studenci architektury znali Oskara Sosnowskiego głównie z projektu dwóch monumentalnych kościołów. Pamiętali go też z kilku częściowo zrealizowanych koncepcji, w tym Miasta-Ogrodu Czerniaków. Dopiero niedawno okazało się, że kościołów, gmachów publicznych i domów wykreślił…
Szkoła pachnąca kapuśniakiem
Przedwojenna drewniana szkoła przy Powsińskiej odżyła po ponad 60 latach. Na godzinę przywołała ją z pamięci jej dawna uczennica - dr Maria Burdowicz-Nowicka, córka wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Miasta-Ogrodu Czerniaków z lat 30. Opowiadała m.in. o magicznym drzewie i wchodzeniu do klasy przez…
Czary i mary Lubomirskiego w kościele Bernardynów
Blisko 100 osób przyszło do kościoła Bernardynów na kolejny wykład z cyklu Poznaj Sadybę. Wykład w formie spaceru prowadził tropem XVII-wiecznych zamierzeń marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, właściciela dóbr czerniakowskich. Przewodnikiem po tamtych czasach była Maria Pijanowska.
Ostatnie relikty przedwojennej Warszawy
W 1905 roku było ich w Warszawie osiem i pół tysiąca. Dziś – tylko sto sześćdziesiąt. Najwięcej na Bielanach i starej Sadybie. O latarniach gazowych – o tym skąd bierze się ich cytrynowe światło, jak odróżnić oryginały od replik, skąd przywędrowały na Sadybę i ile ich jeszcze zostało - opowiadał…
Ruszył Klub Sadybiańskich Ogrodników
Mieszkańcy Miasta-Ogrodu Sadyba zyskali nowe miejsce spotkań. Prywatne ogrody. Od października 2007 r., co dwa tygodnie – z przerwą na zimę - odbywają się w nich spotkania Klubu Ogrodników.
Wielu zgadywało, niektórzy wiedzieli
Gdzie jest historyczne drzewo, w jakim kościele na Sadybie spoczywają szczątki świętego, kto zaprojektował Sadybę – uczniowie sadybiańskich podstawówek znowu odpowiadali na trudne pytania o ich osiedlu. W trzeciej edycji konkursu wiedzy o Sadybie zwyciężyły tym razem aż cztery osoby. Na 8 z 12 pytań…
Czas przewietrzyć strychy! Kolejny pchli targ
Znakomicie przyjęty podczas festiwalu Otwarte Ogrody w czerwcu 2008, pchli targ powraca na Sadybę po wakacjach! Te same organizatorki, Lunia Bonder i Agnieszka Bąk, zapraszają w to samo miejsce – na skwer przy Goraszewskiej i Jodłowej. Termin: 21 września 2008 od godz. 9.00.
PGNiG ponownym sponsorem festiwalu
Z przyjemnością informujemy, że po raz drugi z rzędu sponsorem festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Dzięki niemu odbędzie się m.in. wystawa archiwalnych zdjęć o Mieście-Ogrodzie Czerniaków oraz koncerty: muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry Sinfonia…
Otwarte Ogrody 2008 - GALERIA
W dniach 6 - 8 czerwca 2008 roku, na Sadybie, odbyła się druga edycja festiwalu dziedzictwa kulturowego „Otwarte Ogrody“ – tym razem pod wyjątkową agendą i patronatem honorowym UNESCO. Poniżej odnośnik do galerii zdjęć z festiwalu:
Festiwal Otwarte Ogrody 6-8 czerwca
W dniach 6 - 8 czerwca 2008 roku, na Sadybie odbędzie się druga edycja festiwalu dziedzictwa kulturowego „Otwarte Ogrody“ – tym razem pod wyjątkową agendą i patronatem honorowym UNESCO.
Spotkania w ogrodach – relacja z festiwalu
To był dzień objawień dla wielu mieszkańców Sadyby. „Szkoda, że nie wiedziałem o tym, zanim sprzedałem dom” – powiedział Maciej Majewski, były właściciel domu na Morszyńskiej, który dopiero z treści tablicy zawieszonej przed jego byłym domem dowiedział się, że mieszkał w nim jeden z najbardziej…
Konkurs na najładniejszy ogródek rozstrzygnięty!
Ścisk. Kilkadziesiąt osób próbuje wcisnąć się do małego biura przy Okrężnej 3. Przyszli, by sprawdzić, kto wygrał konkurs na najładniejszy ogródek Sadyby i… schronić się przed lejącym jak z cebra deszczem.
Cykl „Poznaj Sadybę” powraca
Po wakacyjnej przerwie powraca cykl wykładów o historii Sadyby. Co miesiąc, począwszy od 17 listopada 2007 r., najwybitniejsi eksperci z poszczególnych obszarów - architekci, historycy, socjologowie – będą opowiadać o miejscach i ludziach związanych z Miastem- Ogrodem Sadyba. Opowieściom towarzyszyć…
Miasto-Ogród Czerniaków – relacja z wykładu
W gorące sobotnie przedpołudnie, 19 maja 2007 r., odbył się ostatni przed wakacjami wykład multimedialny o historii Sadyby. Architekt Maria Sołtys opowiedziała w nim o bardzo modnym przed wojną, a dziś zapomnianym Mieście-Ogrodzie Czerniaków – jednym z dwóch fundamentów obecnego Miasta-Ogrodu…
Konserwator zabytków na zebraniu TSK
Jest nas mniej, ale przynajmniej wiemy, na kogo możemy faktycznie liczyć. Tymi słowami prezes Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba, Janusz Białasik, przywitał wszystkich przybyłych na informacyjne zebranie członków Towarzystwa 26 maja 2007 r. Mówiąc to, Janusz Białasik nawiązał do niedawnej decyzji…
Konkurs wiedzy o Sadybie - relacja
Kamila Zajączkowska z klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 103 wygrała główną nagrodę, odtwarzacz MP3, w konkursie wiedzy o Sadybie. Konkurs Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba odbył się w sobotę, 2 czerwca 2007 r., podczas dorocznego festynu 103-ki.
Pytania z „Konkursu Wiedzy o Sadybie” z 2.06 07 r.
1. Osada domów spółdzielczych przy ul. Zacisznej znana była przed 2 wojną św. z tego, że jako jedyna na Sadybie miała na swoim terenie osobne miejsce do uprawiania sportu. Jaki sport można było tam uprawiać? (możliwa jest więcej niż jedna dobra odpowiedź)
a. Piłkę nożną
b. Tenis
c. Krykiet
2. Co…