Archiwum

FILTRUJ PO DACIE

Festiwal Otwarte Ogrody 2011 - program

Stopniowo informowaliśmy na tej stronie o poszczególnych atrakcjach festiwalu Otwarte Ogrody. Dziś czas na pełny program.

czytaj dalej

Zwyciężył po latach prób. O Sadybie wie najwięcej

Podchodził do konkursu co roku. Zawsze był w czołówce, ale dopiero za czwartym razem odniósł zwycięstwo. Antek Moszyński z 6. klasy Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie wyprzedził 17 uczniów z klas 3-6 i zdobył pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie wiedzy o Sadybie.

czytaj dalej

Detektywi pilnie poszukiwani!

Dzieci i młodzież z Sadyby mają szansę sprawdzić swe siły w roli detektywa. Dostaną pilne zadanie - trzeba znaleźć tajemniczy czarny kapelusz. Poszukuje go pewien pan z wąsikiem, mówiący z angielskim akcentem. Pomaga mu nijaki Toluś poeta i kilka innych równie tajemniczych osób. Kim są…

czytaj dalej

Znamy już kolejne atrakcje Otwartych Ogrodów

Otwarte Ogrody 2011 tuż tuż. Zanim ukaże się pełny program festiwalu, mamy przyjemność poinformować o kilku kolejnych potwierdzonych atrakcjach.

Jak już anonsowaliśmy, najważniejszym wydarzeniem tegorocznego festiwalu na Sadybie będzie spotkanie z wielką historią Majątku Czerniaków nad Jeziorem…

czytaj dalej

Jak ożywić swój ogród po zimie?

Wiosna powoli wchodzi do naszych ogrodów. Oto kilka rad, jak zadbać o zieleń, by cieszyła nasze oczy przez kolejne miesiące. Warto wprowadzić je w życie jak najszybciej. Gdy ruszy wegetacja – a trzeba na to zaledwie kilku ciepłych dni - na niektóre działania będzie już bowiem za późno. W efekcie,…

czytaj dalej

Jest już znana data Otwartych Ogrodów

Tegoroczny festiwal Otwarte Ogrody odbędzie się na Sadybie w pierwszy weekend czerwca tj. w dniach 3, 4 i 5 czerwca.

czytaj dalej

Mieszkaniec Sadyby kręci nosem na psie odchody

O tej akcji dowiedziała się już cała Polska. Aż wstyd się przyznać – jej inspiracją była Sadyba. To tu mieszka Artur Piech, 43-latek, właściciel suczki Ollie, który zamiast utyskiwać na psie odchody, zaczął z nimi walczyć – sam, w terenie, wśród swoich sąsiadów.

czytaj dalej

Kazanecki oblany złotem. Sukces z Sadybą w tle

Kolejny sukces z Sadybą w tle. 7 marca 2011 orkiestra Sinfonia Viva otrzymała złotą płytę za opracowanie muzyki filmowej Waldemara Kazaneckiego, wydane w kolekcji Gazety Wyborczej „Wielcy kompozytorzy muzyki filmowej”. Z tej okazji w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda…

czytaj dalej

Otwarte Ogrody 2009: Gra terenowa „Miś na tropie”

Jedną z atrakcji festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2009 była gra terenowa „Miś na tropie”. Jej uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć 16 plansz wielkoformatowych, zawieszonych w różnych częściach Sadyby, i podać ich adresy. Dodatkowo musieli odgadnąć, co konkretnie przedstawiają. Zdjęcia pokazywały…

czytaj dalej

Książka roku z Sadybą w tle… i miś

Nie często się zdarza, aby ogólnopolskie wydarzenie roku powstało na Sadybie. A tak jest z dziełem „Thekla i jej chłopakowy świat” Barbary Callot Dubus, które pod koniec 2010 roku uznano za „Książkę roku” w polskiej edycji konkursu IBBY na książkę dla dzieci i młodzieży. To książka obrazkowa,…

czytaj dalej

Antropolog o odkrywaniu tożsamości Sadyby

Sadyba na nowo odkrywa swoją tożsamość. Dotąd trudno jednak było objąć i uporządkować wszystkie zachodzące tu zmiany. Od dziś będzie łatwiej. Pierwsze usystematyzowane spojrzenie na to, co się dzieje w Mieście Ogrodzie Sadyba, zaoferowała studentka etnografii z Uniwersytetu Warszawskiego - Irena…

czytaj dalej

Odszedł wielki pasjonat Jeziorka

3 lutego 2011 roku zmarł pasjonat i wielbiciel Jeziorka Czerniakowskiego, Yves Lemauviel. Był francuskim ornitologiem, wybitnym znawcą ptaków. Aktywnym członkiem wielu francuskich i polskich stowarzyszeń ekologicznych. Jego największą pasją była fotografia. Od końca lat 80. fotografował ptaki…

czytaj dalej

Fort IX – Odnaleźli niezwykłe dokumenty z 1939

Po 70 latach od wybuchu II wojny światowej, młodzi entuzjaści militarnej historii Warszawy przypadkowo dokonali niezwykłego odkrycia. Przeszukując archiwalne materiały, wystawione na sprzedaż na niemieckim portalu internetowym, natknęli się na unikalne zdjęcia z czasów wojny, przedstawiające Fort…

czytaj dalej

Wystawa - "Sadyba w ogniu - 1939"

Wystawa pt. "Sadyba w ogniu - 1939", która odbyła się w 2010r w Forcie Czerniakowskim

czytaj dalej

Jasno i urokliwie – nowe latarnie gazowe na Sadybie

Sadyba wzbogaciła się o 21 nowych latarni gazowych. Wieczorami świecą one na trzech zabytkowych ulicach: Orężnej (10 sztuk), Godebskiego (5 sztuk) i Kąkolewskiej (6 sztuk). Lampy te, choć nowe, niczym nie różnią się od oryginalnych, stojących obok. Zgodnie z zaleceniem Stołecznego Konserwatora…

czytaj dalej

Dzieci buchają kreatywną energią

Plener malarski i gra terenowa pokazały, jak zupełnie różne oblicza może mieć kreatywna energia, drzemiąca w tej samej grupie wiekowej. Kiedy jedne dzieci ze starszych klas podstawówki biegły co tchu przed siebie, by rozwiązać kolejne zaszyfrowane zadania na uliczkach Sadyby, inne w spokoju, niemal…

czytaj dalej

Cytrynowy smak zwycięstwa - wyniki konkursu

Jak odróżnić latarnie gazowe od elektrycznych? Tylko nieliczni uczestnicy tegorocznego konkursu wiedzy o Sadybie wiedzieli, że gazowe palą się na cytrynowo. Ta odpowiedź zapewniła im zwycięstwo.

czytaj dalej

Młodszy Skwer „Starszych Panów”

Mieszkańcy Miasta Ogrodu Sadyba zyskali nowe miejsce spotkań. Od połowy grudnia 2010 roku mogą już przyjść na świeżo zmodernizowany Skwer „Starszych Panów” przy ul. Goraszewskiej. To kolejna inicjatywa Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba, która doczekała się realizacji.

czytaj dalej

Siostra z bratem.... z aparatem

3. edycję konkursu fotograficznego „Moja Sadyba” wygrało rodzeństwo Aniela i Antek Pałażej. W nagrodę za zdjęcie „Świetlista zajezdnia” otrzymali zestaw głośników do komputera. Drugie miejsce i podobna nagroda przypadły zdjęciu „Zielona Sadyba”, wykonanemu przez uczniów Szkoły La Fontaine, w ramach…

czytaj dalej

Obejrzyj Otwarte Ogrody w ruchu

Od kilku lat odbywa się na Sadybie festiwal dziedzictwa kulturowego Otwarte Ogrody. Trzy dni imprez od rana do nocy szybko mijają i stopniowo ulatują z pamięci.

czytaj dalej

Wielcy architekci Sadyby - prelekcja

Sadyba stworzona została przez najwybitniejszych polskich architektów i urbanistów. Kilku z nim poświęcono specjalne wydarzenia festiwalowe w domu atrialnym na ul. Orężnej 45.

czytaj dalej

Sadybiańskie artystki obrazu i smaku

Wernisaże mają zwykle charakter prywatnych przyjęć dla dobrych znajomych. Ten osobisty rys utrzymał się również podczas trzech imprez wystawowych, odbywających się na - co by nie mówić - publicznym festiwalu Otwarte Ogrody.

czytaj dalej

Od poloneza do jazzu - koncert na Sadybie

Była już na festiwalu muzyka filmowa Kazaneckiego. Były kuplety Przybory i Wasowskiego. Były też pieśni legionowe Gwidża i Łuskino. W tym roku na festiwalu Otwarte Ogrody dominowała muzyka znacznie młodszego pokolenia.

czytaj dalej

Jak zrobić żubra bez żubra, czyli PZL

Jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu Otwarte Ogrody było spotkanie z legendarnym duetem kreatywnym: Iwo Zaniewski – Kot Przybora. Założyciele, właściciele i wciąż aktywni szefowie firmy reklamowej PZL, z siedzibą na starej Sadybie, opowiadali kilkudziesięciu zebranym o tym, gdzie…

czytaj dalej

Jak grom z jasnego nieba... Pokaz animacji

To była najbardziej burzliwa historia animacji w historii – przyznał jeden z bohaterów wieczoru Marcin Giżycki. Pośród błyskawic i rzęsistego deszczu kilkudziesięciu najbardziej wytrwałych i zuchwałych widzów obejrzało cztery animacje, z czego trzy klasyczne, wyprodukowane przed laty w Studiu…

czytaj dalej

Młodzi przywołują stare czasy

Nowe pokolenia powracają do historii. Podczas tegorocznego festiwalu Otwarte Ogrody miało miejsce kilka imprez o charakterze wspomnieniowym, które powstały z inicjatywy ludzi młodych.

czytaj dalej

Czwarty festiwal Otwarte Ogrody - program

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejny, czwarty już festiwal dziedzictwa kulturowego Otwarte Ogrody na Sadybie. Odbędzie się on w dniach 11-13 czerwca 2010 r. Jak zwykle promujemy w nim miejsca i ludzi związanych z Miastem Ogrodem Sadyba. Odtwarzamy ducha tego przedwojennego osiedla,…

czytaj dalej

Batalia o ulicę Okrężną na Sadybie

Batalia o Okrężną – czyli tworzenie się społeczności obywatelskiej. Na początku lipca 2009 roku zakończyła się rewitalizacja pierwszego odcinka ulicy Okrężnej – historycznego traktu Miasta Ogrodu Sadyba. Niedługo rozpoczną się prace nad rewitalizacją drugiego odcinka.

czytaj dalej

1.7 tysiąca Warszawiaków w obronie rezerwatu!

1.711 mieszkańców Warszawy podpisało się pod listem otwartym w obronie rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Pod koniec stycznia 2010 roku list ten wraz z podpisami i pismem przewodnim trafiły do Prezydenta Warszawy, p. Hanny Gronkiewicz Waltz.

czytaj dalej

Historyczna kaplica odnowiona i otwarta!

Wszystko zaczęło się od małej, wpół zburzonej willi przy Goraszewskiej 16. Tu 25 marca 1950 roku ulokowała się nowa parafia na Sadybie. W 60-tą rocznicę tego wydarzenia gościliśmy z oficjalną wizytą abp. Nycza, który m.in. oficjalnie otworzył świeżo wyremontowaną historyczną kaplicę – kolebkę…

czytaj dalej

Ładniej, taniej i bezpieczniej – nagroda dla Jodłowej

Kolejna społeczna inicjatywa z Sadyby doczekała się nagrody. Nagrodę specjalną w ogólnokrajowym Konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2009 roku otrzymała „przebudowa oświetlenia obszaru zabytkowego – ul. Jodłowa przy wykorzystaniu latarni gazowych”.

czytaj dalej

Pampersy, opony i butelki. Rezerwat jak śmietnik

Sprzątanie brzegów Jeziorka zwiększa zasięg. Wiosenna akcja odbyła się tym razem z inicjatywy mieszkańców osiedla Bernardyńska.

czytaj dalej

Historia pewnego ogrodu w mieście

Kiedy usłyszał, że wygrał konkurs na najładniejszy ogród Sadyby, aż przyklęknął z wrażenia. Dziś, po 2 latach od tego momentu, na furtce jego domu na ul. Kąkolewskiej błyszczy emaliowana tabliczka z informacją o zwycięstwie, a on po raz kolejny z dumą i aktorską swadą opowiada dziennikarzom historię…

czytaj dalej

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy o Jeziorku

Najpierw byli przeciwni, potem neutralni, aż wreszcie Radni Warszawy pozytywnie zaopiniowali projekt planu ochrony Jeziorka Czerniakowskiego. Chcąc uniknąć kompromitacji przed wyborcami, za pozytywną opinią zagłosowały wszystkie kluby partyjne, nawet te, które początkowo były jej przeciwne.

czytaj dalej

Radni między interesem ekologów a dewelopera

Po siedmiu godzinach walki o ochronę Jeziorka Czerniakowskiego radni zasłużyli na brawa ekologów i wściekłość dewelopera.

czytaj dalej

Czy nad Jeziorkiem Czerniakowskim stanie apartamentowiec?

Awantura o rezerwat Jeziorko Czerniakowskie na sesji Rady Warszawy. Radni PiS oskarżali ratusz o sprzyjanie deweloperom, w odpowiedzi działacze PO zarzucali im demagogię

czytaj dalej

Radni chcą chronić Jeziorko Czerniakowskie

Po burzliwych obradach Rada Warszawy pozytywnie zaopiniowała plan ochrony Jeziorka Czerniakowskiego wraz z otoczeniem. Nie oznacza to jednak końca deweloperskich zakusów na ten teren. Ostateczna decyzja należy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

czytaj dalej

Otwarte Ogrody innowacją roku - zdjęcia

Tytuł lidera europejskiego roku innowacji i kreatywności w kategorii kultura i sztuka, statuetka i dyplom – tak uhonorowano festiwal Otwarte Ogrody na rozdaniu nagród dla innowacji społecznych 2009 roku.

czytaj dalej

Nagroda dla festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba!

Z przyjemnością informujemy, że w styczniu 2010 roku festiwal „Otwarte Ogrody” otrzymał nagrodę w konkursie „Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce” w kategorii „Kultura i sztuka”.

Decyzją Komisji Konkursowej laureatami konkursu zostali zarówno pierwotni autorzy całego…

czytaj dalej

Festiwal Otwarte Ogrody 2009 tuż tuż

Jednym z najważniejszych projektów, jakie realizuje Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, jest festiwal dziedzictwa kulturowego Otwarte Ogrody.

czytaj dalej
Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba